Şık ve Ekonomik Bir Düğün Organizasyonu

Şık ve Ekonomik Bir Düğün Organizasyonu

Hem şık hem de ekonomik bir düğün organizasyonu yapmak her gelin ve damadın istediği. Bu yazımızda biraz fotoğraf ve video alanına ağırlık vererek ama diğer noktalarıda unutmadan, düğün bütçenizi nasıl efektif yönetmeniz gerektiği konusunda dipuçları vereceğiz.

Şimdi madde madde gidelim;

Düğün Mekanı

Bütçenizin aslan payını alan düğün mekanınızda, sözleşme öncesi detaylı bir değerlendirme yapmanız gerekli.

Benim ilk etapta aklıma gelenler kır düğünü düşünüyorsanız, yağmur durumunda mekanın önerisi, seçenekleri nelerdir, bunları öğrenmeniz. Kapalı alan ise tavan yüksekliği çok önemli, 4m ve üzeri tavan yüksekliği olan mekanları özellikle tavsiye ederiz.

Bunun dışında içkili bir düğün ise düğünden geç ayrılacak davetlileriniz için mekanın yolu, taksi gibi olanakları yada şehir dışı ise konaklama alternatifleri önemli. Bunların hepsinde önceden anlaşma yaparsanız daha avantajlı olur. Örneğin ailenizden yakın çevrenizden konaklayacak kişiler için düğünün çok öncesinde belli sayıda odayı rezerve ettirmeniz ve fiyatı konuşmanız çok ciddi tasarruflar sağlayacaktır.

Şunu bilmelisinizki görüşme esnasında mekanda her şeye evet denilebilir, size bir isteğiniz karşısında söz verilirse önemli konularda yazılı mutabakat kritiktir.

Aldığınız hizmete nelerin dahil olduğu nelerin olmadığı önemlidir. Ayrıca size dayatılacak anlaşmalı firmalar, ses-ışık, orkestra, dj, organizasyon, fotoğraf var mıdır? Var ise mekanla anlaşmadan önce bu firmalarında hizmet ve fiyatlarını öğrenin, mümkünse yazılı alın. Özellikle mekan fotoğrafçınızın dışarıdan düğün hikayesi çekecek bir fotoğrafçıya müsadesi var mı, var ise ne kadar izin veriyor, çıkış, nikah, ilk dans, sonrasında masa gezme, eğlence, pasta kesimi, buket atımı, after party aşamalarında izinleri. Kendi çektiği fotoğrafların dijitallerini veriyor mu, veriyor ise ek ücreti nedir vs gibi pek çok detay.

Yine ses-ışık da size destek verecek kişi, dj iniz isim isim bu bigileri de almanız önemli. Örneğin X dj i gelecek denilip, bir başkası yönlendirilmesin, kimi sizinle tanıştırdılar, kim sizin taleplerinizi aldı ise onlar gelmeli.

Organizasyon firmasına sonrasında ek iş çıkarmayacak şekilde taleplerinizi iletmelisiniz. Sonrasında ilettiğiniz her talep düğün bütçenizi aşabilir ve sizi isteklerinizden, hayallerinizden vaz geçmek durumunda bırakabilir. Düğününüzden sorumlu olacak yetkili ile iletişiminiz nasıl, bunuda değerlendirmelisiniz, bunlar kritik noktalar. Çözüm odaklı firmalar ile çalışmak gerekir.

Düğün Fotoğraf ve Videosu

Hem ekonomi hem de istediğiniz fotoğrafçı / videographer ile çalışmak için olmazsa olmaz şey, erken rezervasyondur 🙂 Düğün günü yaklaştıkça nasıl olsa bulurum bakış açısı ile hareket etmeyin. Düğün hikayesi hizmeti alacaksanız, fotoğrafçınız sizinle nerede ise 14-15 sat birlikte olacak bir insan. En çok göreceğiniz, en çok iletişim içinde olacağınız kişi. Ayrıca düğün bittikten sonrada iletişim içinde kalacağınızı unutmayın. Doğru insan ve doğru bütçe için erkenden tanışın. Şimdi sıkı durun bizim en zayıf olduğumuz tarihleri söyleyeceğim Aralık ve Ocak işte bu iki ayda rezervasyon, ek hizmet talepleri vs için en kıymetli zamanlar. Ekonomi için sezon dışı bu aylarda fotoğrafçınız sizi memnun edecektir. Bir diğer nokta ise mekan fotoğrafçısı, eğer anlaşmalı fotoğrafçısı olan bir mekanla çalışacaksanız ve fotoğrafçı ile görüşmeden mekana kaparo verdi iseniz çok büyük hata. Beğenmedikleri mekan fotoğrafçısın 3-4 Bin TL çalışmama cezası istediği durumlarla 2017’de çokça karşılaştık. O fotoğrafçıda aslında bir açıdan haklı, zira mekanlara çok ciddi ihale bedelleri ödüyorlar ve ne yazık ki siz anlaşmalı firmaları baştan araştırmadı iseniz, bu ihale bedelleri sizin cebinizden çıkıyor ve düğün bütçenizi resmen dağıtıyor. Üzerine hele hele düğün hikayesi istiyorsanız 14-15 saat istemediğiniz kişilerle düğün gününüzü geçirmekte cabası. Aman diyelim. Pazarlık aşamasında mekana ben başka fotoğrafçı ile de çalışma yada en azından ilk dansa kadar fotoğraf çekim hakkını sözleşmede garanti altına almak istiyorum diyebilirsiniz. Yada sadece masa gezme, takı merasimlerini mekan fotoğrafçısına bırakabilirsiniz, istenilen zaten davetlilere ve size masa fotoğraflarızda hizmet vermektir ama hep öncesi hep öncesi aman diyelim. Çok düzgün arkadaşlarımız var mekan fotoğrafçısı olan ama tümüyle iş adamı zihniyeti ile yaklaşanlarda olduğu için sıkıntı yaşamamak adına tedbir ve biraz mesai harcamanız en doğrusu. Bununla birlikte çifte söz verildiği halde düğün günü ortamı geren, hikaye fotoğrafçısını istemeyen kişilerde gördük, onun yazılı teyid çok önemli. Aynı zamanda bizde girdiğimiz mekanlarda, mekan fotoğrafçısı arkadaşların kırmızı çizgilerine çok dikkat ediyor, onların yaptığı işi engelleyecek hareketlerden kaçınıyor, gerilim ortamı yaratmıyoruz. Bir sözümde diğer fotoğrafçı arkadaşlarıma, mekan fotoğrafçısın yaşadığı stresi ve girdiği maddi külfete anlayış göstermemiz gerek, aksi takdirde birlikte keyifli bir çalışma ortamını hiç bir zaman oluşturamayız. Ben çok mekanda, meslektaşlarımızla güle, eğlene keyifle omuz omuza çalıştığımızı söyleyebilirim. Bu anlamda hikaye fotoğrafçınızın yaklaşımınıda değerlendirmelisiniz, mekan fotoğrafçısına saygı duymayan bir ekip, sizin için potansiyel bir sorun yaratıcı olacaktır.

ekonomik şık düğün

Gelinlik ve Damatlık

Özel dikim gelinliklerde 6 ay öncesinden hazırlığınızı yapmanız önemli, son bir ay iki ay kala özel dikim talep edemezsiniz. Bu arada her kalemde olduğu gibi kış ayları, sonbahar en iyi fiyatlara erişeceğiniz sezon dışı fiyatlardır. Bütçenize göre Kadıköy Söğütlüçeşme, Caddebostan, Nişantaşı ve diğer semtlerdeki gelinlikçilerin bir arada bulunduğu lokasyonları değerlendirebilirsiniz.

Damatlıklarda genelde sezon dışı kavramı düşük. Ama yine de kış ayları ideal. Damatlığında smokin yerine standart takım elbise ve papyon yerine kravat kullanımı son yıllarda yurt dışında çok arttı, dolayısı ile bu şekilde bir seçimle ek masraf değil yeni bir takım elbise alışverişi gibi olur.

Gelin Ayakkabısı / Damat Ayakkabısı

Eğer gelinliğiniz, gelin ayakkabınızı kapatıyor ise açıkcası pahalı alternatiflere çok gerek yok. yine damatlık  alışverişi gibi sonrasında kullanabileceğiniz dore veya buket rengine uygun topuklular olabilir. Özel gelin ayakkabılarınıda anı amaçlı tercih edebilirsiniz. Özellikle kır düğünü istiyorsanız ince topuklardan kaçının, hatta dolgu topuk ayn punt da bir yedek ayakkabınız olsun. Babet vs yedek ayakkabı tercih etmeyin, eteğinizi yerle çok temas ettiriceği için sıkıntı yaratabilir, özellikle prenses gelinliklerde.

Yine özel üretim gelin ayakkabılarında sezon dışı aylarda alışverişi tavsiye ederim, özellikle ayakkabıda kilo aldım, verdim gibi bir sıkıntıda olmaz.

Gelin Arabası

Ekonomi ve rahatlık için Vito. Gerçekten artık İstanbul’da gelin arabalarına rahat yok. Biliyorum o sevimli pembe chevy size göz kırpıyor ama hem dikkat çeker, hem yavaştır vs vs. Ekonomi için Vito bugün 200-250 TL’ye bile kiralayabiliyorsunuz. Sadece şöförünüzün bakımlı, nazik ve aracı konusunda titiz bir insan olduğundan emin olun.

Gelin Buketi

Bence bir gelinin en görünür aksesuarı, o nedenle canlı çiçek ve canlı çiçektede ne yazık ki erken alışveriş söz konusu değil. Yalnız gelinliğinizi alacağınız dönem sonbahar-kış olacağı için hayalinizdeki çiçek düğün gününüzde mevsimsel bulunabilir bir çiçek mi, ayakkabı, gelinlikle uyumu nedir kritik. Örneğin gelin çiçeğinde papatya buket hayaliniz, gittiniz ağır dantel iş bir gelinlik beğendiniz olmaz.

Diğer hazır olan çiçeklerden alacaksanız yine ölü sezon önemlidir, burada trendlerden uzak kalma endişesi olabilir. Ama ekonomi fedakarlık gerektirir.

Davetliler

LCV, LCV LCV, en kritik şeydir. Özellikle yemekli düğünlerde davetiyelerin 2-3 ay öncesinde dağıtıldığından emin olun, eğer LCV gelmemişse aratıp sordurun. Mekanla opsiyon pazarlığınız olsun, garanti kişi sayısını minimumda tutmaya çalışın. Örneğin 200-250 kişi kesin gelir dediniz. Min 200 yaptınız ama 180 kişi geldi ve ek 20 kişinin yemeği cebinizden çıktı. O nedenle minimum davetli garantinizi aşağıda tutun.

Yemek

Et mi, tavuk mu 🙂 Şunu bilinki gerçekten ekonomik olmak mı istiyorsunuz, artık geleneksel olarak biliniyorki tavuk ucuz menüdür. Bir diğer önemli gerçek evet bütçe kapsamında en iyi yemek sunumu önemli kimsenin memnun olmadan ayrılmasını istemezsiniz ama yemek için fotoğraf, gelinlik, gelin buketi gibi şeylerden, yada eğlenceye dönük şeylerden kısmayın, ertesi gün tonla para harcadığınız yemekler şehrin kanalizasyonuna karışacak bu böyle. Ama DJ’niz, veya canlı müzikle sağladığınız eğlenceli davet unutulmaz, iyi fotoğraf ve videolar ile sizde bu güzel günü yıllarca aynı heyecanla yaşarsınız.

Aynı zamanda, iyi bir yemek servisi kritiktir, bu noktada düğün esnasında serviste bulunacak garson ekibinin düğününüz için ayrı geldiğini teyid edin. Gündüz normal servisi olan mekanların, yorgun çalışanlarının davetlilerinize servis yapmasını istemezsiniz.  

Sadece arkadaş yada yakın akrabaların katıldığı düğün yemekleri son dönemde çokça yapılan alternatiflerden biri ama bu yemeklerde de hayal ettiğiniz çıkış ilk dans alternatifleri olmayacaktır, çünkü mekanın belli bir alanını tuttuğunuz için böyle bir olanak pek olmuyor. Eğer tercihiniz düğün yerine balayına para harcamaksa bence olabilir.

Ayrıca bir diğer alternatiflerde tatlı masası, ufak ikramlar gibi şeylerde arkadaşlar, kuzenlerden destek alarak ekonomi ve güzel bir sunum yapabilirsiniz. Zira evde yapılmış cup cake 2-3 TL’ye mal olurken aynısını dışarıdan almanız size 8-9 TL ye mal olabilir.

Leave a reply