Emirgan Korusu’nda Düğün ve Nişan Fotoğrafları

Emirgan Korusu’nda Düğün ve Nişan Fotoğrafları

Emirgan Korusu peyzajı, içinde bulunan köşkleri ve boğaz manzarası ile en elverişli gelin-damat dış mekan çekimi noktalarından biri. Ücretsiz olması ise bu mekanın evlenecek çiftler tarafından tercih edilmesinde bir diğer neden…Bununla birlikte bahar ve yaz aylarında haftasonları yaşanan yoğunluğa dikkat etmek gerekiyor. Özellikle gelin damat trafiği yüksek oluyor. Düğün ve nişan fotoğraflarınız için rahatlıkla tercih edebileceğiniz mekanda 1 ve 4 saat arası çalışmalar yapılabilmekte. Gerekli izinler alınabilirse Beyaz Köşk, Pembe Köşk ve Sarı Köşk’de çekimler yapılabilmektedir.

Emirgan Korusu’nun düğün fotoğrafları için en çok tercih edilen noktaları Beyaz Kamelya ve Kelebek Kafesi, İstanbul yazısının olduğu alandır. 1 saat gibi kısa süreli düğün çekimlerinde bu alan tercih ediliyor. Buradan zamana göre Beyaz Köşk’ün önü de 1 saatlik çekimlerde değerlendirilebilir. 2 saatlik bir dış mekan çekiminde ise bu alanlara ek olarak Sarı Köşk’ün dış cephesi, Beyaz Köşk’ün dış cephesi kullanılabilir. 4 saate uzayan çekimlerde ise çekime izin alındığı takdirde köşk içleri de çekim için tercih edilebilir. Şimdi sırası ile alanları değerlendirelim;

Pembe Köşk

Pembe Köşk’ün önü geçmiş dönemde çekim için çok güzel alternatifler sunuyordu ama köşk önü bazen depolanan ekipmanlarla elverişsiz konuma gelebiliyor. Dönemsel olarak çekim sıkıntı olabiliyor. Bazı dönemlerde sorunsuz ön cepheyi kullanabilirken, son dönemde güvenlik izin vermiyor. Bu alan biraz şansa kalmış bir alan diyebiliriz. İç alanı da çekim için elverişli ama bir Beyaz Köşk veya Sarı Köşk gibi değil. Yalnız müsait olduğunda ön alanın pembe rengi ile gelinlik çok güzel bir renk harmonisi sağlamakta, gelinlerimizin hayran olduğu kareler ortaya çıkmaktadır.

Sarı Köşk

Aynı zamanda restaurant ve kafe hizmetinin verildiği köşkün arka cephesi tele lenslerle kullanılabilir. Bununla birlikte yaklaşarak çekimler ne yazık ki gelin damatlara yasak. Bazen yaklaştığımız oluyor ama köşk çalışanları sizi uyardıklarında muhakkak uyarıya dikkat edin. İzin alınarak üst alan haftaiçleri kullanılabilir, haftasonu brunch nedeni ile üst alanda dolu oluyor.

Beyaz Köşk

Dış cephesi heybetli fakat sadedir. Bununla birlikte ön kolonlar ve ana giriş kapısı gelin damatlarımız için çok güzel kareler sunuyor. İç alan, merdivenler ve merdivenlerin devamındaki üçlü yüksek pencereler ise inanılmaz bir duygu katıyor düğün fotoğraflarına. Üst alandaki antika mobilyalar ve dekorasyon ise muhteşem. Gerçekten alınan izne değen bir alan ve düğün fotoğraflarınızın çok ama çok farklı olmasını sağlıyor. Tabii burada yine size refakat eden güvenliğin yönlendirmelerine ve eşyaların konumlarını değiştirirken, bulduğunuz gibi bırakmaya özen göstermelisiniz. Bu alanda bizim gibi profesyonel seviye led ışıklar kullanan bir düğün fotoğrafçısı ile çalışmanız çok önemli, flash kullanılan çekimler, özellikle yansımalarla ahşap yüzeylerde fotoğraflarınızı mahvedebilir.

Beyaz Köşk Önündeki Köprü ve Peyzaj

Beyaz Köşk’ün hemen önünde yer alan ahşap köprü ve peyzaj çok ama çok güzel kareler sunuyor. Alt açıdan Beyaz Köşk’e doğru ve köprü bitiminde yandan çekimlerle mükemmel kareler ortaya çıkıyor.

İstanbul Yazısı ve Etrafı

Yazımızın başında da bahsettiğimiz bu alan özellikle yapay çiçekli kamelyalarla Emirgan’ın vazgeçilmezi olmuş durumda. Bahar ve yaz aylarında haftasonu çekim yapılacaksa burada sıra beklemeye hazır olmalısınız. Yapay göletli alan ve köprülerde bu alanın diğer fotoğraf noktaları.

Emirgan bu alanların dışında da küçük sürprizler barındıran, gelin damat çekimleri için çok güzel bir dış mekan alanı. Bununla birlikte haftasonu trafiği özellikle girişte kaybedilecek vakitleri de göz önüne almanız gerekli. Benim tavsiyem haftaiçi düğün günü dışı tercih edilmesi, çünkü kaybettiğiniz zaman yadsınamaz bu bir gerçek. Bizim gibi profesyonel düğün fotoğrafçıları ile çalışmanızı özellikle tavsiye ederiz. Hem mekanın hakkını vermek, zamanı iyi değerlendirmek için hemde bu alanda sıkça yapılan korsan fotoğrafçı denetimleri ile canınızın sıkılmaması için.

Leave a reply