Düğün mekanı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar

Düğün mekanı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar

İstanbul düğün mekanları açısından çok zengin bir kent. Nikah salonlarından tutun, 5 yıldızlı otellere, kır düğünü için özel mekanlara, deniz kenarında yerleşik düğün mekanlarına kadar pek çok alternatif var. Peki düğün mekanı seçerken nelere dikkat etmemiz gerek. İşte bu sefer bu konuya birazda fotoğrafçı gözü ile yaklaşacağız.

Öncelikle bir düğün mekanı ile anlaşmadan önce kontrol etmeniz gereken şeyler şunlar olmalı;

  • mekanın anlaşma ile sizi bağlayacağı firmalar, konular. Örneğin organizasyon, ses-ışık, fotoğraf ve video gibi.
  • mekanın talep ettiği kaparo ücreti ve iade koşulları
  • mekanın otopark hizmet ve bu hizmet ücretli ise ücreti
  • mekanın size sunacağı masa, sandalye ve diğer objelerin durumu
  • otel düğünü ise size düğün günü tahsis edilecek odaların baştan belirlenmesi
  • mekan hakkında şikayet vs var mı?
  • özellikle gündüz servisi olan mekanlarda gece size servis yapacak garsonlar ayrı bir kadromu yoksa gündüz çalışan ekip mi devam ediyor

Şimdi bu maddelerin altında anlaşmalı firmalar bizim özellikle önem verdiğimiz bir konu. Niye diyecek olursanız bizim bir anlaşmamız yok ama 2017 özellikle gördüğümüz uygulamalar gerçekten hem çiftleri hem de bizleri üzüyor. Öncelikle mekanlar kazanç sağlamak adına bazı hizmetleri ihale ile belli firmalara satar. Örneğin bir mekanın fotoğraf ve video hizmeti belli bir tutar ödeyerek alırsınız. Bu tutarlar İstanbul’da özellikle lüks düğün mekanlarında çok uç noktalara gidebilir. Bazı mekanlar ise tavsiye listesi oluşturur bu listede mekanın satış ekibinin firma ile samimiyeti bazen tek firma olmasına göre daha uygun ama yine yüksek listeye giriş bedelleri olabilir. Bazen düğün mekanında hizmet verecek firmanın belli bir firma olması avantajlıdır. Böylece otel ekibi ve firma ekibinin uyum içinde çalışması açısından özellikle, ses-ışık, organizasyon, çiçek süsleme vs gibi konularda faydalıdır. Aynı zamanda düğün mekanının içinde davetlilere servis verecek fotoğraf ekibinin de belirli bir ekip olması iyidir. Fakat bu ihale bedeli çok yüksek tutarlara yaklaştığında firmalarda bu bedeli tekliflerine yansıtır. Bu nedenle örneğin X liraya anlaştığınız bir organizasyon diğer firmaların teklifleri ile 2X liraya yaklaşabilir.

Burada mekanla anlaşmalı firmaları suçlamıyorum elbet ticari bir organizasyon olarak kar etmeliler. Peki fotoğraf ve video alanında özellikle yeni cep telefonları, instagram gibi anlık tüketilen mecralarla ne oluyor? Artık mekanlarla anlaşmalı fotoğrafçılar ihale bedellerini rahatlıkla çıkaracak, firma masraflarını karşılayabilecek anında satış fotoğraf rakamlarına ulaşamıyor. Bu durumda da ek hizmet kalemleri düğün hikayesi, düğün klibi gibi alınmak isteniyor. Davetlilerin fotoğraf çekmesine kısıtlamalar getiriliyor. Hatta bazı mekanlarda profesyonel makineler toplanıp, düğün çıkışında iade ediliyor. Bu fotoğraf kısmı.

marry me pretty events

Öncelikle istediğiniz gibi bir düğün günü geçirmek için bir mekanı salt kendisi olarak değerlendirmemelisiniz. Mekanların anlaşmalı olduğu firmaları baştan istemeli, bu firmaların işlerini maliyetlerini değerlendirmeli, hatta beğendiğiniz süsleme, istediğiniz dj-ses-ışık için maliyetler, örnek fotoğrafçı teklifi alarak mekanları toplam maliyetleri üzerinden değerlendirmelisiniz.  Karar verirken ek koşullarınız var ise bunları başta sözleşme maddelerine ekletmelisiniz. Örneğin güvendiğiniz veya yıllardır takip ettiğiniz bir fotoğrafçı ile çalışmak istiyorsunuz, bunu mekanla baştan konuşmalı, “yaparız sorun değil” gibi soyut bir aşamada bırakmayıp sözleşmenize ekleterek somutlaştırmalısınız. Bunun dışında düğün hikayenizi çekecek ekipten düğün mekanında, mekan fotoğrafçısının alanına girmesini istememelisiniz. Zira sizin için bir gün olan şey bizim için sezonda 3-4 kez tekrarlanabilir, bizimde düğün mekanında hızlı servis veren fotoğrafçılarla iyi anlaşmamız o mekanda alacağımız başka çekimler içinde önemlidir, dolayısı ile mekanda aile-masa fotoğraflarını mekan fotoğrafçıları çekmeli, bu konuda düğün hikayenizi çekecek fotoğrafçıya ısrar etmemelisiniz, aynı şey nikah daireleri içinde geçerli. Düğün masraflarınızı kontrol altında tutmak için en güzeli liste uygulaması olan yada firma koşulu dayatmayan mekanlarla çalışmaktır. Bizim çalıştığımız mekanlar içinde buna uyan Beykoz Kundura ve Best Western Şile Gardens’ı özellikle çiftlerimize tavsiye ederiz.

Şunu unutmamalısınız evlenecek çiftlerin bir mekan karşısında isteklerini kabul ettirebilecekleri en güçlü an anlaşacakları andır. Anlaştıktan sonra bazı mekanlarda ek taleplerinizi kabul ettirmekte zorlanabilirsiniz. Dolayısı ile baştan iyi değerlendirmeniz önemli. 

Daha fazla bilgi için bizimle bir görüşme koordine edebilirsiniz, özellikle mekanınızla görüşmeden önce tavsiyelerimizi dinlemek isterseniz ofisimize bekleriz. İletişim formumuz için tıklayınız.

Leave a reply