Düğün günü gelin ve damatlar nelere dikkat etmeli?

Düğün günü gelin ve damatlar nelere dikkat etmeli?

 

 

BR3_0838i

Byboraphoto olarak gerek dış mekan gerek düğün hikayesi olsun yaptığımız çekimlerde önemli bir deneyim elde ettik. Bu deneyim sonucu görüşmelerimizde çiftlerimize verdiğimiz düğün gününe ilişkin tavsiyeler var. Bunlar hem çekimlerin, hem düğün gününün istenen şekilde sorunsuz geçmesi için önemli tavsiyeler. Hadi bakalım tavsiyelerimize başlayalım.

 • Güzel fotoğraflar için bizim için olmazsa olmaz şeylerden bir tanesi canlı çiçek. Elbette çok iyi yapay çiçek örnekleride var. Tabi canlı çiçeği sıcak bir günde muhafaza etmenin zorluklarıda var. Ama bizim tavsiyemiz ana gelin buketinizin canlı çiçek olması bunun yanında düğününüzün sonunda atmak ve yedek için bulundurabileceğiniz bir yapay çiçek.
 • Damat yaka çiçeğinin özellikle çengelli iğnesinin olması, canlı çiçek olan yaka çiçeklerinin mümkünse çok ağır olmaması, eğer çok ağır olur ise yakayı büzüştürür. Bununla birlikte yaka çiçeğinin adı üstünde yakaya takıldığını hatırlamamız gerek, ceket ön cebi doğru bir alan değildir.
 • Gelin ve damatlarımızın ayakkabılarını mümkünse öncesinde bir gün evde giymelerini ve herhangi bir rahatsızlık yaratıyor mu, vurma oluyor mu, deneyimlemeleri yine önemli. Yoksa sizi rahatsız eden bir ayakkabı ile tüm gün geçmez.
 • Makyajla ilgili tavsiyelerimizin en önemlisi kirpikler konusunda. Kirpik kullanacaksanız kesinlikle tek tek takılanları tercih ediniz. Hem daha şık bir görünüm elde edersiniz hem de gün boyu oluşabilecek sorunları daha minimize edersiniz. Kenardan kalkan blok bir kirpik çok büyük sorun olabilir.
 • Sürdüğünüz ruj muhakkak yanınızda olsun, paletten bir renk çalışılmış ise muhakkak benzer bir ruju yanınızda bulundurun. Yine yanınızda bulunduracağınız bir kaç pipette, su vs sıvı alırken sizi kurtarır, pipetle içerek gelinliğinizin kirlenme ve rujunuzu yok yere tüketme durumlarını ortadan kaldırırsınız.
 • Renki oje tercih edecek gelinlerimizin muhakkak ojelerini önceden hazırlamalarını tavsiye ederiz. Zira kuaförde bulunan ton sizi tatmin etmeyebilir, veya buketinizle uymayan bir renkli ojeyi düğün günü çıkarmak vs hem sıkıntı yaratır, hem vakit kaybettirir, bir de moralinizi bozar.
 • French yaptıracaksanız muhakkak ve muhakkak düğün günü öncesinde yaptırın, düğün günü sadece üzerinden geçtirin ve düzelttirin. Böylece kuaförde 15-20 dk tasarruf edersiniz. Ayrıca kesinlikle ama kesinlikle manikür-pedikürü düğün gününe bırakmayın, öncesinde yaptırın.
 • Gelinlikte boyun kısmına sürdüreceğiniz fondötende çok dikkatli olmalısınız, hem gelinliğe renk bırakma hem de sarılmalı pozlarda damadın ceketine ve gömleğine leke yapma riski olabilir. Çok dikkatli uygulanmalı.
 • Ayrıca düğün günü sabah sağlam bir kahvaltı yapın, yapamadı iseniz kuaförde makyaj öncesi muhakkak bir şeyler atıştırın. Yoksa tüm gün aç kalırsınız.
 • Çekimlerinizde makro fotoğraflar için davetiyenizde yanınızda olsun.
 • Yanınızda size yardım edecek birileri muhakkak olsun. Bu kişi mümkünse rahat kıyafetler giysin. Çünkü abiye ile çekime gelen gelin arkadaşları ya selfiye kaçar, yada zaten kıyafetleri müsade etmediği için yeterince yardımcı olamaz.
 • Gelin ve damatlarımıza en önemli tavsiyemizde kesinlikle ama kesinlikle düğün organizasyonu ile ilgili işleri bir arkadaş yada akrabalarına devretmeleri. Yoksa düğün günü sürekli çalan telefon, o nerde, bu hazır mı uğraşırsanız düğününüzün keyfini çıkaramazsınız.
 • Yine damatlara tavsiyemiz yedek bir gömlek bulundurmaları, ceketlerinin ve gömleklerinin düğmelerinin sağlamlığını çekim öncesi evde kontrol ettirmeleri, düğün gününde uygun renkte iplik dikiş iğnesinin yanlarında olmasını tavsiye ederiz.
 • Kuşak, papyon gibi aksesuarlarını damatlarımız muhakkak öncesinde kontrol etmeli, nasıl bağlandığına veya vücutlarına uygun olup olmadığına emin olmalılar. Olası aksilikler için en azından bir de yedek papyonları olmalı.
 • Ayrıca çok özel bir nedenleri yoksa damatlarımız gelin arabasını kendileri kullanmamalılar. Bir de trafik stresi yaşamamalılar.
 • Temiz bir elbise fırçası, rugan ayakabılar için kadife bir bez veya bir ayakkabı süngeri yanınızda olmalı. Elbise fırçası gelinliğin etek kısmınının temizlenmesinde,  düğün günü dış mekan sonrası özellikle yeşil alanlarda dış mekan çekimi yaptıran gelinlerimiz için önemli.
 • Çekimlerinde aksesuar kullanmak isteyen çiftlerimize tavsiyemiz düğün günlerine ve kendilerine özel aksesuarlar yaptırmaları. Örneğin tarihi gösteren bir yazı vs, yada love yazısı, adlarının baş harfleri, aksesuarlar birbirleri içinde uyumlu olmalı. Grafik olarak çok farklı öğeler fotoğrafların albümde bir uyum içinde durmasını önleyecektir. Bir de çok aksesuar bazlı çekilmemeli fotoğraflar, zira fotoğrafta gelin damadın aralarındaki ilişkinin, aşkın güzelliğini karelere taşımak önemli, aksesuarlar bu anlamda rol çalmamalı. Moda aksesuar ve pozlardan kaçılınmalı, zira ileride bu obje ve hareketler gereksiz ve saçma görünecek, modası geçtiği için sizi fotoğraflarınızdan soğutacaktır.
 • Düğün günü yapılan dış mekanlarda, çekim sonrası eve gidiliyor ise evde de muhakkak bir şeyler atıştırılmalı. Kan şekerine dikkat edilmeli.
 • Çok strese gerek yok her zaman biraz rahatlık iyidir, özellikle çiftler düğün günü stresi kendilerinden olabildiğince uzaklaştırmalı. Evet zor ama ufak şeylere çok aldırış etmemeli. Örneğin buketiniz istediğiniz gibi olmamış, o an yapılabilecek bir şey yok ise bunun yarattığı gerginliği tüm gün her hareketinize taşımanıza gerek yok. Rahat olun. Zaten bizim mesleğimizin en önemli özelliğide burada ortaya çıkıyor, profesyonel model olmayan ve ağır bir stres, heyecan içinde olan sizleri rahatlatmak, keyifli bir gün geçirmenizi sağlamak.

Tüm Byboraphoto olarak gelin ve damatlara keyifli bir düğün günü, mutlulukla dolu bir ömür dileriz.

Sevgilerimizle

Leave a reply