Düğün günü başarılı bir ilk dansın sırları

Düğün günü başarılı bir ilk dansın sırları

Düğün hikayeleri bir düğün gününün geleceğe taşınması için en doğru tercih. Düğün hikayesi fotoğrafçılığında en önemli anlardan biride ilk dans. Bu yazımızda düğün günlerine hazırlanan gelin ve damatlarımıza ilk dansla ilgili deneyimimizi aktarmak istedik.

Öncelikle ilk dans düğününüzde nikahdan hemen sonra, eğer nikahınız düğün mekanınızda değil nikah dairesinde kıyılmış ve fake de olsa bir nikah seromonisi olmayacaksa çıkışınızın devamına planlanmalı.

İster kursta hazırlanmış olun, istersenizde bildiğiniz gibi dans edecek olun yine de düğünün bu önemli aşamasını sorunsuz atlatmak istiyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

koreografili düğün dansı
flamenko koreografili düğün ilk dansı

Öncelikle koreografili bir dans istiyorsanız muhakkak profesyonel bir destek almalısınız. İstanbul bu açıdan pek çok alternatife sahip, diğer büyük kentlerimiz Ankara ve İzmir’de de kurs alternatifleri mevcut. Bu konuda ilk dans dersi veren hoca yada kurumlara, internet üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Burada en kritik aşama sizi tanımaya zaman ayıracak ve istekleriniz doğrultusunda sizi yönlendirecek birisi ile çalışmanız. İkincisi kendi sınırlarınızı iyi bilmeniz, bu da dersler aşamasında ortaya çıkacak. Eğer kendinizi zorlanmış hissediyorsanız basit koreografileri seçmenizi tavsiye ederim. Önemli olan ilk dansınızı keyif içinde sevdiğiniz insanın gözlerinin içine bakarak yapabilmeniz. Gereksiz strese ve zorlamaya girmemeniz en doğrusu, düğün gününün bu en güzel aşaması bir stres kaynağına dönüşmemeli. Ayrıca bol bol prova ve derste başarılı bir ilk dans için gerekli, burada dans hocanızın sözünü muhakkak dinleyin.

Hazırlıklar belli bir aşamada iken tarlatanlı dersler alabilirsiniz, ama benim tavsiyem gelinliğinizi giymeniz ve uzun duvağınız olacak ise bununla ilgili önlemide almanız. Bir diğer nokta ise dans kursunda derslerdeki zeminle düğün mekanınızdaki pist. Örneğin bazı kır düğünlerinde çim alanda dans etmek durumunda kalabilirsiniz, aynı şekilde bazı otel düğünlerinde pist kurulmamış ise halı zeminde dans etmeniz gerekebilir. Bu durumlara karşı önlem almak düğün günü canınızın sıkılmasını önleyecektir. Damatlık genelde çok sorun olmamakla birlikte yine de kolların yukarda olduğu anlar için ceket test edilmeli, ön iliklimi olmalısınız, yoksa önünüzü açmanız mı gerekli bunları bilmelisiniz. Göbekle ilgili sıkıntısı olan damatlarımızda ön açık olmasını genellikle tavsiye ediyoruz. Bunun dışında dans derslerinde ayna karşısında figürlerde damatlığın alacağı şeklide görmüş olur, koreografinizdeki figürleri buna göre şekillendirebilirsiniz.

koreografili ilk dans
düğün günü ilk dans provası

Gelin ayakkabısı tercihinizde önemli örneğin çim veya halı alanda ince topuk yerine dolgu topukla daha rahat edebilirsiniz, ama dolgu topuğunda zor figürlerde bileğinize yük getirmeyecek bir ayakkabı olması lazım. Bunun için bantlı dolgu topuk gelin ayakkabılarından uzak durmanız en doğrusu. Damat ayakkabınızın tabanının kayganlığı halı ve çimde sizi zorlayabilir bunuda önceden biliyor olmalısınız, eğer tabanda bu anlamda bir sıkıntı var ise bir ayakkabıca da ekleyebileceğiniz kaymaz tabanlarla bu sorunu çözebilirsiniz. Bir de hem gelin ayakkabısı hem de damat ayakkabısı düğün günü öncesinde olası vurma sorunlarına karşı evde bir kaç saat süre ile test edilmeli. Düğün günü genelde gelinlerin yedek ayakkabıları oluyor ama ayağa vuran damat ayakkabısı gününüzü işkenceye çevirir ve ilk dansınızıda etkiler.

koreografi ilk dans
siyah beyaz düğün ilk dansı Vera Park

Düğün günü muhakkak bir 15 dk dans provasına ayırmanızı tavsiye ederim. Programınız müsaitse davetliler gelmeden önce hem kendinizi hem de şarkınızı çalacak DJ/ışık ekibi, yada canlı müzik grubu ile de çalışmış olursunuz. Burada bir parantez grup çalacak ise onların ritmini de yakalamanız açısından düğün günü bu prova için daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

Hocanızın sizi olası sorunlarada hazırlaması önemli, bir B planınız olmalı, örneğin koreografiyi unuttunuz, şarkı erken girildi, gelinliğiniz veya duvağınızla ilgili bir sorun yaşadınız, yada bir kaza yaşandı ise ne yapmalısınız buna da hazır olun. İlk dansı nasıl toparlayabileceğiniz eksik kalmasın.

Yabancı sözlü şarkılarda özellikle melodisinin dışında sözlerinide bir araştırın, o çok sevilen fransızca yada italyanca şarkı ayrılık acısı yada eski sevgiliye özlemi anlatıyor olabilir aman dikkat. 

Bir diğer uyarı gelin buketi için. Nikah veya çıkışınızdan sonra dansa geçerken buketinizi kime teslim edeceğiniz belli olmalı.Gelin çiçeğini teslim alacak kişi bu anı ıskalamamalı ve baştan sizi strese sokmamalı.

Damatlarında ceplerinde cep telefonu, cüzdan vs gibi kabarılık yapacak şeylerden daha önce kurtulmalarını tavsiye ederim. Cep telefonuna özellikle dikkat, dansınız esnasında sizi tebrik etmek için arayan bir tanıdığınız olur ise gelinlerin bu hatayı affetmeyeceğini bilin.

Ayrıca dans esnasında gelinliğinizi zorlayacak zor figürlerden kaçının. Bir de olur ya kötü bir durum için gelinliğe uygun iğne ipliğiniz yanınızda olsun.

Bunun dışında bir diğer tavsiyede fotoğraf ekibi ile ilgili. Ben özellikle çiftin çok yakınına giren fotoğrafçı veya videoculardan, pistin etrafında telefonları ile dizilen davetlilerden çok çekiyorum. O anda ekibin pistin çevresinden sizi takip etmesi en doğrusu. Zira bazen diğer ekiplerdeki video kamera kullanan arkadaşların en önemli figürleri bildiğiniz katlettiğini görüyorum. Sonuçta bu aynı zamanda davetliler için sizin sunduğunuz bir şov anı. Buna bu açıdan da saygı duyulmalı ve davetlilerin izlemesi özellikle anne babalarınızın izlemesi engellenmemeli, dans alanınıza özen gösterilmeli, İstanbul düğün fotoğrafçıları arasında bu konuda en fazla özeni gösteren ekiplerden birisi olduğumuzu söylemek isterim.

vakko wedding gelinliği ile gelin ve damat düğün dansında
Destan ve Onur’un kır düğünlerindeki ilk dansı

Son olarakta gerçekten keyif alarak ilk dansınızı yapın, kazalardan çekinmeyin ve olursa kötü bir şey sırf bu yüzden düğün gününüzde kendinizi üzmeyin. Evet her şeyin mükemmel olmasını istiyorsunuz ama bu biraz da sizin elinizde, düğün güne strese karşı en güçlü silahınız gülmek bunu unutmayın. 

koreofrafili ilk dans
chateau kalpak üzüm bağı düğününde ilk dans

Hadi daha fazla tavsiye ve düğün gününüzü planlamak için sizi Kadıköy’deki ofisimizde bir görüşme koordine edelim. Detaylar için sayfamızın iletişim kısmından bize ulaşabilirsiniz. İletişim formu için tıklayınız.

Leave a reply