Atatürk Arboretumu’nda Düğün Fotoğrafları

Atatürk Arboretumu’nda Düğün Fotoğrafları

Atatürk Arboretumu, İstanbul’da düğün fotoğraflarında doğayı tercih eden çiftlerimizde ilk sırada önerdiğimiz mekanlardan biri. Bahçeköy’de bulunan Arboretum, içindeki üç göleti, iki tarafı ağaçlı yolları, özel peyzajları ile inanılmaz güzellikte fonlar sunan bir mekan. Her mevsimi ayrı güzel olan arboretumun özellikle ilkbahar ayında ayrı bir güzellikte olduğunu da belirtmek isterim.

Bununla birlikte arboretumun bir bitki müzesi olduğuna ve dolayısıyla kurallarına uygun kullanımının zorunluluğuna da dikkat çekmek isterim. İç alanda piknik malzemeleri ile konsept çekimler yapamazsınız, su dışında herhangi bir içecek veya yiyeceği içeriye sokamazsınız, balon vs gibi aksesuarları kullanamayacağınızı bilmeniz gereklidir. Ayrıca kişisel çekimlerinde iç alanı kullanmak isteyen kişilerin yedek kıyafetleri ile içeriye alınmadıklarını da belirtmek isterim. Gelinlere tavsiyem, muhakkak topukları ile aynı yükseklikte dolgu topuk bir ayakkabıyı yanlarında bulundurmalarıdır. Yüksek topuklar özellikle düğün günü yapılan çekimlerde parkuru kat etmekte sizi çok yorabilir.

Çokça karşılaştığımız bir diğer sorun ise, deneyimli olmayan fotoğraf ekiplerinin rezervasyon yapmadan arboretuma gelmeleridir. Kapıdan dönen çiftleri gördükçe açıkçası tercihlerini profesyonel bir ekipten yana kullanmadıkları için üzülüyoruz.

Arboretumu kullanabilmek için çekim tarihi ve damadımızın ad-soyad bilgisi ile hafta içi mesai saatleri içinde 0212 226 19 29 nolu telefondan arboretum yetikililerine ulaşarak rezervasyonlarımızı yaptırabiliyoruz. Eğer fotoğrafçınız sizin adınıza rezervasyon yapmıyor ise muhakkak arayarak rezervasyonunuzu yaptırınız. Biz byboraphoto olarak tarih yaklaşınca ayrıca tekrar arayarak teyitimizi yapıyoruz. Oradaki yetkili de hata yapabilir, bunu göz önünde bulundurun.

İç alanın kullanımına gelince; bizim rotamız sağdan başlayarak, arboretumun düzenlemesi yapılmış tüm alanlarını kullandığımız bir rota. Takribi 2-3 saat yeterli ama hakkını vermek isterseniz minimum 3 saat diyoruz. Bununla birlikte haftasonları hem gelin-damat hem de ziyaretçi yoğunluğunu göz önünde bulundurmalısınız. Yazın çok sıcak günlerinde nispeten sakin olsa da; ilkbahar ve sonbahar aylarında yoğun trafik olduğunu, gün geçtikçe artan bilinirlikle haftasonları çok yüksek sayıda ziyaretçinin bulunduğunu hatırlatalım. Özellikle düğün günü çekim yapacak olan çiftlerin, araçlarını arboretum önünde güvenliğin görebileceği şekilde park etmelerini tavsiye ederiz.

Atatürk Arboretumu mevsimsel farklılıkları ve hangi alanda nasıl kareler yakalanacağını bilen, kendine özgü parkuru olan ekiplerle verdiğiniz ücreti hak edecektir. Bunu göz ardı etmeyin, yoksa gereksiz yere yorulur, herhangi bir parkta ortaya çıkacak karelere benzer fotoğraflara sahip olursunuz. Biz bu anlamda Atatürk Arboretumu’nun her alanını avucumuzun içi gibi biliyoruz, dolayısıyla gelin ve damatlarımızı bilinçli bir şekilde yönlendirebiliyoruz.

Atatürk Arboretumu’nun olmazsa olmazlarından hazırladığımız gelin damat fotoğraflarımızla yazımızı sonlandıralım. Düğün hazırlıklarınızda kolaylıklar dileriz.

 

Leave a reply