Adile Sultan Kasrı ve Validebağ Korusu’nda Dış Mekan Çekim

Adile Sultan Kasrı ve Validebağ Korusu’nda Dış Mekan Çekim

Adile Sultan Kasrı düğün çekimlerinde en fazla çekim yaptığımız ve gerçekten a dan z ye her noktasını bildiğimiz alanlardan. Dolayısı ile Satiye ve Tahsin, düğün dış mekan çekimleri için bu lokasyonu tecrübemize güvenerek gönül rahatlığı ile seçtiler.

Düğün günü Satiye ve Tahsin’den yaklaşık yarım saat önce mekanın son durumunu değerlendirmek için lokasyonda olduk. Belki 50’nin üzerinde Adile Sultan Kasrı düğün çekimim olsada her zaman mekanın son durumunu değerlendirmek için biraz erken giderim.

Kapalı Gelinlik Dış Mekan Çekim Kapalı Gelinlik Dış Mekan Çekim

Gelin ve damadımız mekana geldiklerinde, ben çoktan kafamda çekim planını oluşturmuştum.

Çekimlere başladığımızda her zaman için tesettür gelin başı yapılan gelinlerimizde dikkat ettiğim nokta, türbanın nerede başladığı, alna gölge düşürüp düşürmediği, çekimde bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağıdır. Satiye’nin türbanı bu açıdan çok doğru hazırlandığı için hemen çekime başlayabilirdik. Özellikle bu noktaya tüm fotoğrafçı ve gelinlerin dikkat etmesi lazım. Zira alna keskin gölge geliyorsa, yada bariz üçgen şekli var ise bunlar düzeltilmeli.

Çekime Adile Sultan’ın iç alanından başladık, Adile Sultan’ın iç alanının hemen hemen her noktasını başarılı bir şekilde kullandık.

Kapalı Gelinlik Dış Mekan Çekim Kapalı Gelinlik Dış Mekan Çekim

Bu arada artık Adile Sultan Kasrı’nda üst kata gelin ve damadın yanında çıkacak kişi sayısında yönetim oldukça katı. Bunu göz önünde bulundurarak gidin. Daha öncesinde 10-15 arkadaş kişinin grubu ile çıkarken, şimdilerde geline yardımcı olacak bir kişiye genelde izin veriliyor. Bu üst katta kalabalık olmaması adına alınmış bir önlem, aslında fotoğraflarada olumlu yansıyor, çünkü en zorlandığımız kısımlardan biri yukarıda aynalarda ki yansımalarda olup olmadıklarına dikkat etmeden dolaşan insanlardı.

Kasır için de 1 saat 15 dk ya maksimumda izin veriliyor. Ek her 15 dk için 50 TL ücret alınacağı belirtiliyor. Yönetim burada biraz insiyatif tanıyor ama suistimal etmemek lazım. O nedenle bizde 1 saat 15 dk mızı doldurunca dış alana çıktık. Kasrın arkasında daha sakin olan merdivenleri kullanarak çekimler yaptık.

Devamında koru kısmına geçtik. Ayrıca pek çok fotoğrafçının pas geçtiği ama benim çok sevdiğim Av Köşkü’nü de değerlendirerek çekimimizi biraz 2 saate yarım saat daha ekleyerek ama çiftimizi düğünlerine vaktinde yetişecekleri şekilde tamamladık.

Kapalı Gelinlik Dış Mekan Çekim Kapalı Gelinlik Dış Mekan Çekim

Kapalı Gelinlik Dış Mekan Çekim Kapalı Gelinlik Dış Mekan Çekim

Kapalı Gelinlik Dış Mekan Çekim Kapalı Gelinlik Dış Mekan Çekim

İletişim

Leave a reply