Ömer Bora Çakır

This post is also available in: English

byboraphoto

Merhaba,

Ben Bora, 15 yaşımda filmli dönemde fotoğrafla tanıştım. Kendi karanlık odamı o yaşlarda kurdum, agrandizörümle ilk baskılarımı yaptım. Devamında bir akrabamızın stüdyosunda ilk kez düğün fotoğrafçılığı ile tanıştım.

Sonrasında araya üniversite eğitimi girdi. Endüstri Mühendisliği okudum, profesyonel iş yaşamına atıldım, önce tekstil sonra finans. Bu arada bir de işletme masterı yaptım. Fotoğraf her zaman hayatımda oldu ve 7 yıl önce bir arkadaşımı kıramayarak ilk düğün fotoğrafı ile hayatımın macerasına başladım.

Fotoğraf her zaman hayatımda olmuştu ama düğün fotoğrafçılığı yeni bir alandı ve ilk çekim talebi ile hızlı bir öğrenme süreci Amerika’dan getirdiğim kitaplarla başladı. Dünyanın sayılı ustaları Yervant, Jerry Ghionis, Marcus Bell gibi isimlerden eğitimler aldım. Bununla yetinmeyip WPPI, PWS gibi kuruluşlara üye olarak uluslararası alanda düğün fotoğrafçılığını takip edip, çalışmalar sundum.

Bu arada finans sektöründe yöneticilik kariyerimi 3 yıl önce sonlandırarak tam zamanlı olarak fotoğraf alanında çalışmaya başladım. Kadıköy’ Bahariye’deki ofisim ile çiftlerime hizmet veriyorum. Aynı zamanda düğün videosu alanında da çalışmalar yapmaya başladım. Türkiye’nin hemen hemen her noktasında çalıştık, aynı zamanda Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Tayland’da da düğün fotoğrafçılığı alanında çekim şansım oldu.

Bana göre düğün fotoğrafı, modadan tutun, hikayeye, üründen tutun, portreye, fotoğrafçılığın bir çok alanında yetenek gerektiren çok özel bir alan. Bununla birlikte sadece fotoğraf yeteneği değil, özel bir kişilikte isteyen bir alan. Düğün fotoğrafçısı iletişim kabiliyeti yüksek, sıcak kanlı, çalışkan ve hızlı karar verebilen birisi olmalı. Bu özellikleri taşıdığımı düşünüyorum ki, bu 7 senede yüzlerce çiftin en güzel günlerinde yanında olmayı başardım.

Peki biraz fotoğraf dışındaki Bora nasıl birisi merak ederseniz. Sıkı bir caz severim, bununla birlikte müziğin her türünü takip ederim, üniversite dönemimde radyoda çalıştığım için bu alanda da kendimi çok geliştirdim, şu an fotoğraf işim, müzik ise bir numaralı hobim oldu diyebilirim. Motorsiklet ise bir diğer hobim.

Evliyim, Kadıköy Moda’da yaşıyorum. 16 yıldır Moda’dayım, fotoğraflarıma semtinde kattığı bir duygu olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte tam bir İstanbul aşığıyım tüm dertlerine rağmen bu şehri seviyorum.

Düğün fotoğrafçılığının ürünü, tüketilemeyen, bitirilemeyen bir ürün, yıllara meydan okuyan raf ömrü olmayan bir ürün, ürettiğimiz şey ailenizin ilk anıları, bunun sorumluluğu ağır ama verdiği keyif tartışılamaz. En sevdiğim şey çekmiş olduğum fotoğraflara bakarken insanların yüzlerinde ki ifadeler. Umarım bu satırları okuyan sizlerle de tanışır ve kurmakta olduğunuz o güzel ailenin ilk anılarını fotoğraflarımızla oluştururuz.